המרכז האוניברסיטאי לנוער - אוניברסיטת בר-אילן
כימיה

כימיה

יום ב’ | 19:45-18:15

מפגש ראשון בתאריך:6.11.23

לאורך כל ההיסטוריה האדם ניסה לשלוט בטבע בעזרת שינוי חומרים, למשל – שרפה של כדי חמר, צביעת בדים, חישול מתכות ועוד.
בימי הביניים בני האדם הבינו שערבוב חומרים יכול ליצור חומרים חדשים והם האמינו שמעורב בתהליך קסם וקראו לענף הזה – אלכימיה. כיום, כימאים הם סוג של קוסמים אשר יש להם את הידע ליצור חומרים על פי רצונם. בואו והצטרפו אל עולם הקסם של הכימיה ותלמדו את הסודות מאחורי החומרים אשר מפעילים את העולם שלנו!

סילבוס
מס’ מפגשנושא המפגש 
נהלי בטיחות קסמים במדע -ניסויי אש בצבעים כיצד משתנהלהבה כאר מסיפים לתוכה מלחים שונים?  נלמד על משולש האש וספקטרום הפליטה האופייני לחומרים שונים.   
סדנה בנושא אש- מה ההבדל בין בעירה לפיצוץ?  נתנסה במגוון ניסוים הכוללים שימוש באש ונכיר את מאפייני הלהבה.   
חמצון חזור- מהן תגובת חמצון החיזור והיכן אנו רואים אותן בחיי היומיום? נבצע ניסוי לחיזור יוני כסף 
משקל סגולי- מדוע קרח צץ על פני המים? ננסה במדידת צפיפות של חומרי גלם 
  הידרופיליות, הידרופוביות והכנת סבון- מהו סבון? כיצד הוא פועל? מהם הקשרים הקיימים בטבע, אילו חומרים אוהבים להיקשר אלו?  
פולימרים- מהם פולימרים טבעיים וסינתטיים? מה חשיבותם בתעשיה ובמחקר? האם הם ניתנים למחזור?  נתנסה בעבודה עמם ונלמד על תכונותיהם השונות.  
גיבוש המסה – הגדרת המושג, תנאים לגיבוש. ניקוי חומצה פתאלית מזוהמת ע”י ניקוי גיבוש מחדש.  מדוע מבצעים תגובות בממס?חומרים קלי תמס וקשי תמס להמחשה באמצעות תגובות שיקוע.  
לחץ וגזים- במעבדה ו נחקור מהו גז, מהם גזים אציליים מבחינה כימית ופיזיקלית, איך מושפעים גזים ע”י לחצים, נדגי ע”י ניסויי לחץ עם מים, אוויר וחום.  
כרומטוגרפיה- שיטות להפרדת זיהוי חומרים, הפרדה של חומרי צבע שונים באמצעות TLC, ובאמצעות המסה של כימיקלים מתכלים 
10 כימיה וחשמל- שיקוע אלקטרוכימי של יוני נחושת ע”ג מתכות אחרות. בנוסף, הכנת סוללות אלקטרוכימיות.  נמדוד את המתחים והזרמים בחיבור טור ובמקביל.   
11 כימיה במטבח- נתנסה בממשק כימיה ואוכל -ניקח את הכימיה איתנו למטבח ונבין דברים על הערך האנרגטי והקלורי של חומרי אוכל שונים מחיי היום-יום.נחקור כמה אנרגיה צריך להשקיע כדי לשרוף חומרי אוכל שונים, ואפילו נראה ששוקולד יכול הגיע בכמה צורות מולקולריות.  
12 מפגש סיום וחידון- סיכום החומר הנלמד בצורה חוויותית. יישומים בננוטכנולוגיה- ננוטכנולוגיה ברפואה ובתעשייה (רפואה מותאמת אישית, חומרים אנטיבקטריאליים, משטחים סופרהידרופובים ועוד. 
* יתכנו שינויים במהלך הסמסטר בהתאם למהלך הלמידה ושיקולי המערכת. 
**יתכנו שינויים נוספים בתאריכי המפגשים