תוכנית אודיסיאה

תוכנית אודיסיאה

תוכנית אודיסיאה באוניברסיטת בר־אילן מתמקדת בתחום ההנדסה הקוונטית. תחום זה צפוי לחולל מהפכה מדעית וטכנולוגית בשנים הקרובות, עם פיתוחם של שיטות להצפנה קוונטית, בנייתם של מחשבים קוונטיים ועוד. מדינת ישראל שמה לעצמה למטרה להיות בחזית של "המהפכה הקוונטית השנייה", הן על ידי עידוד המחקר בתחום הן על ידי הכשרת דור העתיד – התלמידים שיהפכו להיות מהנדסי הקוונטים של המחר.
התוכנית היא ארבע שנתית המלווה את התלמידים ברצף מתחילת כיתה ט' ועד סוף כיתה י"ב. בשנים הראשונות ישלימו התלמידים את הבגרויות במתמטיקה ובפיזיקה ברמת 5 יח"ל (בכפוף לנהלי "אקדמיה בתיכון"). הרעיון המנחה בשנים אלו הוא לאזן בין הוראה טכנית ברמת בגרות, המכשירה את התלמידים ליישום פרקטי של שיטות מתמטיות וחישוביות, לבין הוראה מתקדמת, ברמה אקדמית, המעניקה יכולות חשיבה וכלים ליצירתיות ועצמאות – תכנים הנבנים על בסיס ההכשרה הטכנית הראשונית. הלימודים יכללו גם התנסות במעבדות מחקר מתקדמות. כמו כן, תלמידי אודיסיאה המצטיינים והמתקדמים שביניהם יוכלו להירשם לקורסים אקדמיים נוספים (שאינם במסגרת התוכנית) בתחום ההנדסה והפיזיקה לפי בחירתם.
נקודות הזכות שייצברו בתוכנית יישמרו לתלמידים עד 5 שנים לאחר סיום שירותם הצבאי.
לצד הלימודים האקדמיים, תוכנית אודיסיאה באוניברסיטת בר־אילן כוללת לימודי העשרה מגוונים, הכוללים טיפוח ערכים חברתיים ויכולות אישיות כגון ניהול זמן, עבודת צוות ועוד. בחגים ובחופשת הקיץ מתקיימים ימי לימוד מרוכזים, כמו גם סדנאות, סיורים בתעשייה ופעילות ארצית משותפת לכל תלמידי תוכנית אודיסיאה. התוכנית מלווה על ידי פרופ' משה לוינשטיין, משנה לנשיא האוניברסיטה ועל ידי צוות חוקרים מובילים, בעלי ידע מקצועי נרחב בתחומי הפיזיקה, המתמטיקה וההנדסה.

בתחילת המאה העשרים פותחה מכניקת הקוונטים, תיאוריה מהפכנית המתארת את התנהגות הטבע בממדים מיקרוסקופיים. תיאוריית הקוונטים, שאפשרה בין היתר להבין את ההתנהגות של חלקיקים קטנים ביותר, האלקטרון והפוטון, היוותה את הבסיס למהפכה הטכנולוגית שהעולם עבר באמצע המאה העשרים. לדוגמה, תופעת קוונטית הנקראת “מנהור” מאפשרת לאלקטרון לחדור דרך מחסומים בלי הצורך לעבור מעליהם. תופעה זו הכרחית להבנת ההתנהגות של הטרנזיסטור, הרכיב הבסיסי של כל מחשב וכל טלפון נייד, ולביסוס תעשיית המוליכים למחצה. בדומה, תעשיית הלייזר מבוססת על תופעות קוונטיות המסבירות את ההשפעה של אלקטרונים על פוטונים. בשנים האחרונות התברר כי בתנאים מסוימים ניתן לזהות תופעות קוונטיות גם בעולם המאקרוסקופי, אפילו במרחקים של מאות ואף של אלפי קילומטרים. יישום של תופעות קוונטיות בסקאלות מאקרוסקופיות צפוי להוביל לגל שני של מהפכה טכנולוגית-קוונטית במאה הנוכחית.
אחת התכונות הבסיסיות של מכניקת הקוונטים היא “השזירה הקוונטית" כאשר שני אלקטרונים (או יותר) או שני פוטונים “שזורים” ביניהם, כל אחד יכול לשאת מידע על האחר. מידע זה נשמר גם כאשר שני החלקיקים נמצאים במרחק גדול מאוד.
ניצול טכנולוגי של תופעת השזירה הקוונטית יוביל למהפכה בסדרה של תחומים טכנולוגיים חדשניים ביניהם, רשתות תקשורת קוונטית מאובטחת, ניווט, מחשוב קוונטי, חיישנים ביו־רפואיים ועוד.

הלימודים מתקיימים פעמיים בשבוע, בימים שני וחמישי בין השעות 20:00-15:00.
מועדי הלימוד הם בהתאם לשנה"ל האקדמית ותוך התחשבות בחופשות בתי הספר.
בחופשת חנוכה, פסח וחופשת הקיץ מתקיימים ימי תגבור מרוכזים, ימי מנהיגות, סיורים, סדנאות ופעילות ארצית משותפת של אודיסיאה ברחבי הארץ.

תהליך המיון מיועד לתלמידים מצטיינים בכיתות ח' בלבד והוא כולל ארבעה שלבים. עשויים לחול שינויים בתהליכי המיון ובסדרם, אנא עקבו אחר העדכונים באתר. בחינות יתקיימו בכפוף להנחיות משרד הבריאות ולנהלי התו הירוק של האוניברסיטה. הודעה על מיקומם תפורסם בהמשך.
שלב ראשון: הרשמה לתוכנית – תחילת ההרשמה ביום ראשון, י' בכסלו תשפ"ב, 14.11.2021 עד יום ראשון, י"ד בשבט תשפ"ב, 16.01.2022 באתר מרכז מדעני העתיד.

מספר ימים לאחר ההרשמה תקבלו שם משתמש וסיסמה ותידרשו להיכנס לאזור האישי באתר ולצרף את הקבצים הבאים (מומלץ להכינם מראש) :
1. תמונת פנים איכותית.
2. גיליון ציונים / תעודה אחרונה מבית הספר (רק סריקה ברורה הכוללת שם התלמיד, שם ביה"ס וחותמת ביה"ס יקלטו לטובת המועמדות של התלמיד).
3. אבחון פסיכודידקטי כמקובל במשרד החינוך לתלמידים המבקשים תוספת זמן למבחן המיון הראשון (מבחן מדעני העתיד).

יתקיימו שני מפגשי חשיפה לתוכנית המיועדים להורים ולתלמידים ב:
1. פרטים יפורסמו בהמשך.
2. פרטים יפורסמו בהמשך.

שלב שני: מבחן מיון ארצי (למידע על המבחן לחץ כאן), הבחינה תתקיים בטווח התאריכים: סוף ינואר עד סוף פברואר. תלמידים שיעברו בהצלחה את מבחן המיון הארצי יזומנו לשלב הבא. בתקופה זו אנו פועלים על פי הנחיות משרדי הבריאות והחינוך. על כן, אם לא ניתן יהיה לקיים את המבחן הארצי כמתוכנן יפורסמו הנחיות חדשות בהתאם. הודעה על כך תפורסם באתר מרכז מדעני העתיד ותישלח בדואר אלקטרוני ע"י המוסד האקדמי לתלמידים הנרשמים לתוכנית.
שלב שלישי: מבחן מיון פנימי – מועד יפורסם בהמשך. מבחן מיון זה יתקיים בקמפוס אוניברסיטת בר־אילן. תלמידים אשר יעברו בהצלחה את מבחן המיון הפנימי יזומנו למכינת קיץ ממיינת.
שלב רביעי: מכינת קיץ ממיינת – מועד יפורסם בהמשך. המכינה תכלול קורס ליבה בפיזיקה, מעבדות ומפגש עם חוקרים, פעילויות חברתיות ועוד. במהלך המכינה ייערכו בחנים ובסופה ייערך מבחן מסכם. הודעה על קבלה או על אי קבלה לתוכנית תישלח לתיבת הדוא"ל של התלמידים במהלך חודש אוגוסט 2022.

  • השתתפות בכל שלבי המיון ומעבר של כל מבחני המיון בהצלחה.
  • סיום מכינת הקיץ בהצלחה. השתתפות במכינה מהווה תנאי הכרחי לקבלה לתוכנית.
  • על המועמדים לתוכנית לשלוח לצוות התוכנית תעודה אחרונה מבית הספר, המעידה על רמת הישגים גבוהה והערכות חיוביות על תפקוד לימודי והתנהגותי. תלמידים במוסדות שאינם מעניקים תעודה מתבקשים לשלוח מסמך התרשמות של הצוות החינוכי מהתלמיד.
  • צוות התוכנית שומר לו את האפשרות לזמן את המועמד/ת בליווי ההורים לפגישה אישית כחלק מתהליך המיון.
  • מרכז מדעני העתיד מעניק מלגות לתלמידים שאין באפשרותם לשלם את שכר הלימוד, לפירוט הקריטריונים לחץ כאן.

מנהל אקדמי – ד"ר יוני טוקר
מנהלת תוכניות אקדמיות – ד"ר שרית כהן
רכזת מנהלית – גב' טל ביידני
יועצת חינוכית –  גב' קארן גופמן סטוקלסקי
רכז חברתי – מר אמנון רפאלי

פרטי התקשרות: טל': 03-5318207 דוא"ל: odyssey @ biu.ac.il

שינוי גודל אותיות