המרכז האוניברסיטאי לנוער - אוניברסיטת בר-אילן
המרכז האוניברסיטאי לנוער

ימי עיון בפסיכולוגיה

הזמנת יום עיון

מבוא כללי לפסיכולוגיה

איזו תמונה “קופצת” לראשנו כאשר אנו נשאלים איך ייראה מפגש עם פסיכולוג?
מהי פסיכולוגיה? האם הפסיכולוגיה היא מדע?
בחלקה הראשון של הסדנה נכיר ונבחן את התנהגותנו בחברה, בדרך חווייתית של משחק קבוצתי. החלק השני של הסדנה יוקדש למבוא כללי לפסיכולוגיה ולתחומיה השונים: פסיכולוגיה קלינית, פסיכולוגיה חינוכית, פסיכולוגיה שיקומית, פסיכולוגיה חברתית-ארגונית ופסיכולוגיה קוגניטיבית. תוצג סקירה היסטורית על ההתעניינות בהבנת נפש האדם וכן יוצגו זרמים מרכזיים בפסיכולוגיה.
הסדנה תועבר בדרך חווייתית, ישולבו בה משחקים והדגמות, פסיכולוגיה פיזיולוגית ופסיכולוגיה של האישיות.

תורשה מול סביבה

איזו תמונה “קופצת” לראשנו כאשר אנו נשאלים איך ייראה מפגש עם פסיכולוג? מהי פסיכולוגיה? האם הפסיכולוגיה היא מדע?
בחלקה הראשון של הסדנה, נכיר ונבחן את התנהגותנו בחברה בדרך חווייתית של משחק קבוצתי. החלק השני של הסדנה, יוקדש למבוא כללי לפסיכולוגיה ולתחומיה השונים: פסיכולוגיה קלינית, פסיכולוגיה חינוכית, פסיכולוגיה שיקומית, פסיכולוגיה חברתית-ארגונית ופסיכולוגיה קוגניטיבית. תוצג סקירה היסטורית על ההתעניינות בהבנת נפש האדם וכן יוצגו זרמים מרכזיים בפסיכולוגיה.
הסדנה תועבר בדרך חווייתית, וישולבו בה משחקים והדגמות.

פסיכולוגיה חברתית

עד כמה אנו מושפעים מהסביבה שלנו? מהי קונפורמיות ומהן השפעותיה? מה גורם לנו לציית? כיצד ניתן להשפיע על עמדותינו? מה יגרום לנו לנהוג באלימות או מה יגרום לנו למתן אותה?
על שאלות אלו ועוד מנסה לענות הפסיכולוגיה החברתית באמצעות מחקרים רבים ומרתקים.
במסגרת הסדנה ניחשף לנושאים אלו באמצעות סרטונים והתנסויות שונות, נדון בהשפעות החברה עלינו, בדרכים להתמודד עם השפעות אלו ועוד.

פסיכופתולוגיה

נתחיל מציות וקונפורמיות על ההיבטים השליליים שלהם, נעבור לאפקט הצופה מהצד ונגלה האם אנחנו נולדים טובים או רעים? האם אנחנו יכולים לבחור להיות כאלה או כאלה?  מה קורה אצל בעלי חיים? מהו המקור לרוע? מי הם פסיכופתיים, כיצד נראה המוח שלהם? ומה אפשר לעשות עם כל זה.

פסיכולוגיה חיובית

התחום החדש ן”חם” ביותר בפסיכולוגיה של ימינו הוא הפסיכולוגיה החיובית, מדובר על ענף מחקר בעולם הפסיכולוגיה החוקר את שאלת האושר האנושי וכיצד מקדמים תפקוד אנושי מיטבי. נשאלות שאלות רבות לגבי מה משפיע על האושר המיוחל, מה אולי חשבנו שישפיע אך בפועל הוא לא וכיצד אפשר להתמקד ולהביא את עצמנו למקום טוב יותר.

ההרצאה משלבת הפעלות רבות כמו כתיבת מאיצי אושר, מכתבי הודיה, ניסוח מטרות מיטיבות ועוד.

עבודתו של הפסיכולוג

איך זה נראה בפועל, הדברים שדורשים את תשומת ליבם של המטפלים, הריאיון הקליני, שיטות התערבות טיפוליות מרכזיות ויישום כל העבודה על “הפרעה לדוגמה”.

ההרצאה תשלב סיפור אישי.